Yaşam

‘Yurt’ Venedik Film Festivali’nde alkışlarla karşılandı

Irmak Tuna’nın ‘Yurt’ filmi dünya prömiyerini 2 Eylül Cumartesi günü Venedik Sinema Festivali’nde yaptı. Sinemanın galasına yönetmen Irmak Tuna, oyuncular Tabiat Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı, görüntü yönetmeni Florent Herry, yapımcı Tanay Abbasoğlu ile ortak yapımcılar Dorothe Beinemeier ve Thierry Lenouvel katıldı.

30 Ağustos’ta başlayan ve bu yıl 80’incisi düzenlenen festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde heyetin karşısına çıkan sinema, 5 dakika boyunca alkış aldı.

‘SİNEMATİK BİR MÜCEVHER’

Filmle ilgili ilk eleştiriler de övgülerle doluydu. Hollywood Reporter’dan Fabio Farzetti, “1960’ların etkisini taşıyan, olgun ve bilinçli bir sinema diline sahip” derken; British View of the Arts’tan Maggie Gogler, filmi “sinemasal bir mücevher” olarak nitelendirerek, “Otobiyografik unsurları ve etkileyici anlatımıyla izleyiciye bireysel kimlik mücadelesini toplumsal beklentilerin sınırları içinde tartışma fırsatı sunuyor. “

‘Yurt’, dini yurtta yaşayan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor. Son dönemde dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan, okul ve yurtta mahsur kalan Ahmet’in özgürlük mücadelesini anlatan film, siyasi kutuplaşma atmosferinde bir büyüme hikayesi anlatıyor. Türkiye’de 90’ların sonunda.

Başrollerinde Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın yer aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini ise Avi Medina üstlendi.

‘Yurt’un Türkiye gösterim tarihi mutlaka önümüzdeki aylarda olacak. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu