Ekonomi

Tunus Cumhurbaşkanı IMF’nin şartlarını kabul etmeyecek

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Tunus ile kredi anlaşması imzalamak için öne sürdüğü “şartlar ve dayatmaların” kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Said’in Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Charles Michel ile telefon görüşmesi yaptığı duyuruldu.

Düzensiz göç, IMF ortasında Tunus ile devam eden müzakereler ve AB ile stratejik iş birliğinin ele alındığı toplantıda Said, “IMF’nin reçeteleri konusundaki duruşunu netleştirmesini bekliyoruz. Bretton Woods anlaşmaları kader değil” dedi. IMF’nin daha önce denediği ve başaramadığı şartlar ve dayatmaları. 1984’te denenen bu yöntem toplumsal barışı tehdit ediyor.” sözlerini kullandı.

Düzensiz göç konusunun detaylı bir şekilde ele alınması gerektiğini ve sistematik olmayan göç sorununun çözümünün göçü önlemek olmadığını vurgulayan Said, Tunus olarak sistematik olmayan göçün nedenlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik analizleri desteklediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Said, IMF’nin ülkesine finansman sağlamak için sunduğu kurallara, Haziran ayı başında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde tepki göstermişti.

Tunus’ta son on yılda ekonomik kriz derinleşti ve arttı

Tunus’ta son on yılda siyasi krizin alevlendirdiği ekonomik kriz derinleşmeye devam ediyor.

Mayıs 2021’den bu yana IMF ile 1,9 milyar dolarlık yeni kredi için müzakereler yürüten Tunus hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşının ardından ekonomik krizin derinleştiği bir dönemde yabancı yatırımı çekecek reformlar üzerinde çalışıyor.

mihalgazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu