Ekonomi

TKDK, yatırımcılara IPARD II Programına başvuru çağrısında bulundu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, yatırımcılardan IPARD II Programı 13. Başvuru Davet İlanına başvuru yapmalarını istedi.

Kurşun, TKDK binasında düzenlenen basın toplantısında, duyuru kapsamında hayvancılık branşı ve proses tesisleri için başvuru alacaklarını söyledi.

Hayvancılıkla ilgili mevcut tesisi bulunan işletmelerin makine, alet ve ekipmanlarına destek vereceklerini kaydeden Kurşun, bu yatırımlara yüzde 50 ile 80 arasında hibe bazı sağlanacağını kaydetti.

Kurşunlu, yüklü fındık başta olmak üzere meyvelerin kurutulması, kırılması, kavrulması, işlenmesi ve paketlenmesi için gerekli tüm makine ekipmanlarıyla soğuk hava depolarına altyapı sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, butik işletmeden en büyük işletmeye kadar destek sağlayacaklarını ifade etti. Toplam yatırım bedeli 30 bin euro ile 1 milyon 250 bin euroya kadar çıkabiliyor. .

Makine ve ekipman abutmentleri arasında frigorifik araçların da yer aldığını vurgulayan Kurşun, irtibat anlaşmalarına hazır olunması şartıyla güneş enerjisi yatırımlarının da destekleneceğini vurguladı.

Fındıkta katma değerli ürün üreten butik tesisleri desteklemeyi önemsediklerini kaydeden Kurşun, “Buna kurutma da dahildir. Bu programda kurutmayla ilgili bir tesis rahatlıkla kurulabilir. Her büyüklükteki kırma tesisine destek veriyoruz. Açık bir tesistir. En büyüğünden en küçüğüne kadar tüm tesisleri arayın, makine, ekipman ve aletleri bizden temin edebilir, yenileyebilirler.” değerlendirmesini yaptı.

haberkosk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu