Ekonomi

Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı 2,5 yılın en düşük seviyesinde

Suudi Arabistan’ın ham petrol ihracatı ağustos ayında keskin bir düşüş yaşadı. Krallık, OPEC+ ittifakının üretimi kısıtlayarak petrol fiyatlarını artırma çabalarına liderlik ediyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, ülkeden gözlemlenen akış günde yaklaşık 5,6 milyon varile düşerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeye düştü.

Temmuz ayında bu rakam günde 6,3 milyon varil idi. Çin ve ABD de dahil olmak üzere birçok büyük destinasyona yapılan sevkiyatlar da son yılların en düşük seviyelerine geriledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefikleri, özellikle büyük petrol tüketicisi Çin’de talebin yavaşladığına dair işaretler üzerine son dönemde piyasayı desteklemek için arzı kısıtlama yoluna gitti.

Suudi Arabistan, mevcut kısıtlamalara ek olarak Temmuz ayından bu yana tek taraflı olarak günde 1 milyon varillik üretim kesintisi uygulayacağını duyurdu.

Bloomberg tarafından derlenen ön rakamlar, analiz firmaları Vortexa Ltd. tarafından yayınlanıyor ve büyük ölçüde Kpler’in rakamlarıyla aynı doğrultuda.

Çin’e satışlar son 3 yılın en düşük seviyesinde

Suudi Arabistan’ın ana pazarı olan Çin’e yapılan satışlar günde yaklaşık 1,3 milyon varile düştü. Bu, küresel petrol talebinin salgının ilk aylarında dibe vurduğu Haziran 2020’den bu yana en düşük seviye. Bu arada ülkenin Japonya ve Güney Kore’ye ihracatı da Bloomberg’in 2017’de verileri izlemeye başlamasından bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Suudi Arabistan’ın birincil pazarı olan Çin’e akış, günde yaklaşık 1,3 milyon varile düştü. Bu, salgının ilk aylarında petrol talebinin küresel olarak düştüğü Haziran 2020’den bu yana gözlemlenen en düşük seviye. Ağustos ayında Suudi Arabistan’ın Japonya ve Güney Kore’ye ihracatı, Bloomberg’in 2017’de takip etmeye başlamasından bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu