Teknoloji

Nokia, uydumuz Ay’a 4G bağlantısı getirmek için çalışıyor

Ay’a bir sonraki insan ziyaretçiler, Nokia’nın uydumuzu 4G bağlantısıyla donatma planı sayesinde birbirleriyle özçekimlerini paylaşabilecekler. CNBC tarafından bildirildiği üzere Fin telekomünikasyon devi, 4G’yi Ay’a getirme konusunda önemli adımlar attı.

Her şey planlandığı gibi giderse, ABD havacılık ve uzay şirketi Sezgisel MakinelerNova-C, aya iniş aracını bir SpaceX roketiyle gönderdiğinde, onunla birlikte gider. Aynı zamanda Nokia’nın anten donanımlı baz istasyonunu da taşıyacak.nokia baş mühendisi Luis Maestro Ruiz De TeminoSöylentilere göre, güneş enerjisiyle çalışan bir gezici eşlik edecek.

De Temino, baz istasyonu Shackleton kraterine ulaştığında Ay’da LTE bağlantısı kuracağını söylüyor.

Aydan özçekimler yayınlama fikri eğlenceli olsa da amaç öyle olmamasıdır. Nokia, Ay’a bir sonraki insanlı Artemis sondasını desteklemek için böyle bir proje üzerinde çalışıyor. Astronotlar, birbirleriyle iletişim kurmak için ağı kullanabilecekler. Ayrıca görev kontrol ile daha sağlıklı bir iletişim kurmak mümkün olacaktır. Ayrıca geziciyi uzaktan kontrol edebilecek ve video ve telemetri verilerini gerçek zamanlı olarak Dünya’ya iletebilecek.

Roketin ne zaman fırlatılacağına dair açıklanan somut bir tarih yok. Ancak analistlerin 2023’ü “iyimser bir hedef” olarak gördükleri söyleniyor.

persembehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu