Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 0,10 değer kaybederek 4.957,77 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 5,20 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 127,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,47 kaybederken, holding endeksi yüzde 0,21 yükseldi. Bölüm endekslerinde en çok kazandıran yüzde 7,17 ile ulaştırma olurken, en çok gerileyen yüzde 2,53 ile kimya, petrol ve plastik oldu.

Analistler, Çin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için aldığı tedbirleri yumuşatmasına rağmen küresel borsalarda dalgalı bir seyir izlediğini belirtti.

Analistler, Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdamın 263 bin kişi artmasına rağmen piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını 50 baz puan artıracağına dair beklentilerin Cuma günü iddialardan fazla olduğuna dikkat çekti. önümüzdeki hafta yapılacak toplantının gücünü koruduğu ve yetkililerin sözlü yönlendirmelerine dikkatle uyulmaya devam edileceği belirtildi.

Analistler, yarın veri gündeminde yurt içinde TÜFE bazlı reel efektif kur, Almanya’da fabrika siparişleri ve ABD’de dış ticaret istikrarının takip edileceğini belirterek, teknik olarak BİST 100 endeksinde 5 bin puanın direnç olduğuna dikkat çekti. seviyeleri ve 4.950 ve 4.900 seviyeleri dayanak noktasıdır. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu