Haber

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, enkazlarla ilgili çalışmaların durdurulduğu iddialarına şu yanıtı verdi: Böyle bir şey yok.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde can kaybındaki artış devam ederken, enkazda arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor. Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde son durumu aktardı.

” KONU BU DEĞİL”

Sarsıntılı bölgede arama kurtarma çalışmalarının durdurulduğu tezleri üzerine konuşan Fuat Oktay, gerçeğin bu olmadığını söyledi. Oktay, “Böyle bir şey yok ve olmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. terimleri kullandı.

“200 BİNA ALTINDA ARAMA KURTARMA SÜRÜYOR”

Oktay yaptığı açıklamada, “Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bina sayısı 200’ün altına düştü. En büyüğü Hatay, yine Maraş’ta Diyarbakır’da tek, Adıyaman’da 4, Antep’te bir bina ile. arama kurtarma faaliyetlerinde her türlü çabayı göstermeye kararlıdır.

YAKLAŞIK 600 BİN BİNADA TESPİT TAMAMLANDI

Şu anda 597 bin 594 bina tespit edildi. Bunlardan 75.717 bina ya yıkıldı ya da hemen yıkılacak ya da ağır hasarlı. Hafif hasarlı ve hasarsız bina sayısı ise 1 milyon 900 bin daire civarında. Teknik gruplarımızın yönlendirmeleri doğrultusunda kademeli olarak binalara dönüş mümkün olacaktır.

374 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLMİŞTİ

264 bin 389 çalışanımız farklı alanlarda çalışmaya devam ediyor. Her birimimiz, her bakanlığımız sahada. 12 binin üzerinde iş makinesi var, tahliye merkezlerimiz ve havayollarımız aracılığıyla toplam 374 bin 313 kişi tahliye edildi.

“Refakatsiz çocuk sayısı 1589”

Refakatsiz çocuklarla ilgili dezenformasyon çalışmalarının devam ettiğini görüyoruz. Sadece refakatsiz çocuklarla uzaktan yakından alakası olmayan isimlerin marka görünürlüğü, birkaç kişinin yaptığı afiş veya gösterilerle ‘devletin refakatsiz çocuklara kayıtsız olduğu’ söylentisine izin vermemiz mümkün değil. Biz hiçbir çocuğumuzu mağdur etmiyoruz, kimseye ihtiyacımız yok. Her çocuğun takipçisi Aile Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı da aynı. Şu anda refakatsiz çocuk sayımız 1589.

“953 ÇOCUK AİLESİNE TESLİM EDİLDİ”

Aileye teslim edilen 1589 çocuğumuzun sayısı 953. Müjde. Hastanede takip ettiğimiz çocuklarımız da var. Sağlık Bakanlığımıza emanet. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız da tam olarak takip ediyor, 556. Yine Sevgi Evleri gibi birimlerimiz var. 80 tanesi orada. Öte yandan kimlik tespitine de çok önem veriyoruz. Bunlardan 1342 tanesini tespit ettik. Kalan 247 kişinin kimliklerini tespit etmeye çalışıyoruz.”

habergemerek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu