Ekonomi

Bakan Nabati: Enflasyonu kademeli ve kalıcı olarak düşüreceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin farkında olduklarını ve ‘yüzeysel çözüm önerilerine’ kulak asmadıklarını belirterek, “Üretim ve istihdam kaybına yol açmadan adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. enflasyonu kademeli ve kalıcı olarak düşüreceğiz.”

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2022 yılını maalesef üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, yüksek enflasyon baskısı altında geçirdik. Yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin elbette farkındayız. Bu nedenle enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz, sorunumuz yok, çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyoruz, bütüncül ve odaklı bir süreç yönetiyoruz. ‘Enflasyon düşse de işsizlik artar, yatırım ve üretim gücümüz zayıflar’ gibi tavizler vermeden vatandaşlarımızın menfaatine… Yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız doğru adımların da etkisiyle geriledi. , Mart 2023 prestijiyle yüzde 50,5’e geriledi.

Enflasyonu kalıcı olarak düşüreceklerini vurgulayan Nabati, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak en kıymetlisi, Türkiye enflasyondaki bu düşüşü kaydederken yatırım, istihdam ve üretimde herhangi bir kayıp yaşamamış, aksine bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorlarını eş zamanlı olarak kırmıştır. Ekonomimiz dinamik yapısından, üretim artışlarından ve büyüme trendinden enflasyona ödün vermedi.”Yüzeysel analiz önerilerini asla hafife almadan dinliyor, bütüncül bir anlayışla ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmadan kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu kademeli ve kalıcı olarak düşüreceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu